sobota 1. března 2014

Koblihy s marmeládou

Doktor Vlach byl machr. Jeho koblihová teorie hýbe světem (nebo alespoň světem českých čtenářů) a jediný důvod, proč se já osobně nemohu řadit k těm odvážlivcům, kteří rozhazují koblihy po lokále, je krom mé mírumilovnosti  taky to, že mám koblihy prostě příliš ráda na to, aby se jimi plýtvalo na bombardování lidí. A co teprve koblihy domácí!
Na koblihy se chystám už několik let. Každý rok na jaře sbírám odvahu a pak to obvykle vzdám a dám si je za úkol na příští rok. Takhle se to táhne už nějakou dobu, ale letos jsem konečně překonala všechny své obavy a do koblih se pustila. Všechny mé katastrofální scénáře se ukázaly být zcela zcestné a tak našemu stolu momentálně kraluje kopec pocukrovaných koblih.
Co se samotného receptu týče, musela jsem zvažovat několik kroků. Prvním z nich bylo, v čem vlastně koblihy smažit. Existují doporučení jako máslo-ať už obyčejné nebo přepuštěné, sádlo, ale většina lidí se shoduje buď na 100% tuku nebo rovnou na oleji. Já jsem tedy zvolila olej-slunečnicový, protože je nejdostupnější a je to s ním nejjednodušší. Dalším životně důležitým rozhodnutím bylo, jestli plnit před smažením nebo jestli napichovat a plnit koblihy až hotové. Tvrďácky jsem si zvolila první variantu, která se ne vždy musí povést a můžete tak skončit s usmaženou prázdnou koulí a marmeládou vyteklou ve vařícím oleji. Čím plnit-v tom jsem měla poměrně jasno. Mávla jsem rukou nad povidly, mákem a bůh ví čím ještě (lidi do koblížků cpou spoustu divných věcí) a zvolila jsem klasicky marmeládu. Úplně nejtypičtější je asi meruňková, kterou ovšem domácí nevedeme, takže se své hvězdné chvíle dočkala ta broskvová.
Poslední a nejradostnější rozhodování připadlo tomu, na co je vlastně po smažení naskládat, protože jich je objemově jaksi víc než jsem čekala. Asi natřikrát jsem je zkoušela napasovat na všemožné talíře, načež jsem musela sáhnout po tom úplně největším, který doma máme. Ale vzhledem k tomu, že od rána už zmizela skoro polovina té obří hromady, to vypadá, že na ně brzo bude stačit talířek od kafe.

KOBLIHY S MARMELÁDOU
15-17 opravdu obřích kousků

30g droždí
500g hladké mouky
40g cukru krupice
40g másla
250 ml vlažného mléka
4 žloutky
3 lžíce rumu
špetka soli

zavařenina na plnění
slunečnicový olej na smažení

postup
Nejprve si musíme udělat kvásek. Do hrnečku tedy rozdrobíme droždí, přidáme asi lžíci cukru a trošku mléka. Rozmícháme, přikryjeme a dáme asi na čtvrt hodiny do tepla vzejít.
Mezitím utřeme máslo se zbytkem cukru do pěny a po jednom zašleháme žloutky. Do této pěny pak přidáme rum, sůl, kvásek, mléko a mouku. Vypracujeme vláčné těsto, zasypeme trochou mouky, misku přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinu někde v teple kynout. Správně by mělo těsto přibližně zdvojnásobit svůj objem.













  Těsto před vykynutím...

















      ...a po vykynutí

Vykynuté těsto rozválíme na asi centimetrovou placku. Teď přichází chvíle, kdy musíte být hodně pečliví a opatrní, pokud chcete koblihy plnit už před smažením. Na jedné polovině rozválené placky si skleničkou vyznačíme kolečka a doprostřed každého kolečka přidáme trochu marmelády. Z druhé poloviny plátu těsta skleničkou kolečka vykrojíme úplně. Vždy jedno vykrojené kolečko prsty trochu roztáhneme a položíme na kolečko s marmeládou tak, že že okraje horní vrstvy překrývají okraje té spodní. Takovýto "sendvič" znovu vyrojíme pomocí skleničky a okraje se tak krásně slepí k sobě a marmeláda nevyteče.
                                                                           Plnění
Naplněné koblížky ještě znovu poprášíme zlehka moukou, přikryjeme nejlépe teplou utěrkou a necháme 15-30 minut trochu kynout. Do pánve nalijeme olej(musí ho být taková vrstva, aby v něm koblihy plavaly) a rozpálíme. Jestli už je olej dostatečně rozpálený můžeme zkusit tak, že do něj vhodíme kuličku z těsta a pokus bude bublat a vyplave na povrch, můžeme začít smažit. 
Do pánve pokládáme koblihy vždy víc nakynutou stranou dolů. Pak na chvíli přikryjeme pokličkou-v pánvi se tam vytvoří dostatečné teplo k tomu, aby se nafoukla i druhá strana. Takto smažíme přibližně minutu-chce to ale hodně hlídat, pokud máte menší kousky nebo více rozpálený tuk, koblihy se můžou připálit. Po odklopení pokličky by měla ponořená strana být krásně zlatá. Koblihy tedy otočíme a i druhou stranu smažíme dozlatova. Celé smažení trvá pár minut-přesněji řečeno tak tři až čtyři. Liší se v to závislosti na teplotě oleje a velikosti koblih. Je to prostě činnost, u které musíte stát  a neustále kontrolovat.
Usmažené koblihy necháme okapat na papírové utěrce, naskládáme do co nejvíce reprezentativní hromádky a celou tu krásu posypeme moučkovým cukrem.
I když se mi moje první várka, co se vzhledu týče, nevyvedla úplně reprezentativně, sem na ně pořád náležitě hrdá. A vy budete taky :)

                                                      Takhle se tu na mě smějou

3 komentáře:

  1. Ha, objevila jsem doma zásobu rumu! :-D Asi zkusím taky vyrobit vlastní koblihy (a naplnit je před usmažením). ;-) A jestli se ti ty tvoje nezdají dostatečně reprezentativní... tak teda nevím, něco je s Tebou špatně! Jsou krásné! :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To ony jsou tak fikaně vyfocené, aby nebyly vidět ty opálené spodky a nerovnosti :-D Ale děkuji :-)

      Vymazat